Dawno temu, w czasach, których już nikt nie pamięta… przyjechałam na studia do Łodzi – szarej, burej, ciasnej, głośnej. Kiedy tylko mogłam, uciekałam z nielubianego miasta w zielone otchłanie Żeromszczyzny. Aż na mojej studenckiej drodze na Lumumbowie stanęła niezapomniana ekipa studentów turystyki i hotelarstwa. To z nimi po raz pierwszy (dawno, dawno temu), zwiedziłam Księży Młyn. I to była miłość od pierwszego wejrzenia! Zauroczona chłonęłam klimat dawnego imperium Scheiblerów, jak zaczarowana spacerowałam Kocim Szlakiem, słuchałam muzyki miasta i przyrody w pięknym Parku Źródliska.  Zakochałam się potem drugi raz i dla ukochanego zostałam Łodzi. I obie miłości trwają 🙂

Od dziesięciu lat pracuję na Księżym Młynie z dnia na dzień rozkwitającym i zmieniającym się na lepsze. Ten rok szkolny przyniósł mi bliską współpracę z artystami, którzy mają tu swoje pracownie. Zaprosili mnie do udziału w dwóch fantastycznych projektach K – jak komunikacja i Miejskie kody kultury. I tak zrodził się owoc Inkubatora Inicjatyw Kulturalnych skupiających mieszkańców, artystów i miłośników Księżego Młyna (myślę tu o sobie 😉 ). Spotkaliśmy się w pracowni Przędzalni Sztuki, długo rozmawialiśmy o tym, co możemy zrobić dla społeczności lokalnej za skromne fundusze Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” i postanowiliśmy postawić na ekologię.

W listopadzie uczniowie klasy II a i mojej klasy wychowawczej Szóstej Cee wzięli udział w warsztatach ekologicznych, podczas których rozmawiali o tym, jaki mają wpływ na losy naszej planety, uczyli się prawidłowej segregacji odpadów. Kluczowym celem zajęć było zaprojektowanie eko-tabliczek i eko-wlepek. Dzieci uczyły się projektowania metodą kolażu pod kierunkiem artystki, fotografa – Agnieszki Furtak.

 

Kolejnym zadaniem w ramach  projektu było „Wspólne sprzątanie Księżego Młyna”.
Uczniowie naszej szkoły wyposażeni w rękawice i worki, ruszyli na osiedlowe uliczki, zbierając śmieci. Na szczęście pogoda dopisała i nasi aktywiści nie zmarzli, a na zakończenie akcji skorzystali z pysznego gorącego posiłku w sąsiedzkiej restauracji „Nie Lada” – bo sąsiedzi na Księżym Młynie się wspierają :).

Finałowe podsumowanie naszych ekologicznych działań miało miejsce 29 listopada w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 29 w Łodzi i było rozgrzewką do naszej andrzejkowej zabawy. Wisienką na torcie był koncert  zespołu w składzie: Noumassa Dembele, Soriba Camara oraz Agata Nowak wykonującego tradycyjną muzykę zachodnioafrykańską (Gwinea i Burkina Faso). Trio zagrało na oryginalnych i wykonanych z naturalnych materiałów instrumentach: djembe, kora, balafon, bolon, dunduny, krin, gongoma, które zaprezentowało publiczności. W trakcie koncertu muzycy opowiedzieli o kulturze i muzyce afrykańskiej.

Dlaczego warto? 

  • Podjęliśmy lokalne, proekologiczne działania.
  • Uczyliśmy się twórczego myślenia, współpracy, planowania działań.
  • Integrowaliśmy się.
  • Dostrzegliśmy potrzeby najbliższego otoczenia.
  • Poczuliśmy, że – jak to w projekcie wlepki wyraził Artur – mamy wpływ na losy świata.
  • Uczyliśmy się tworzyć krótkie perswazyjne hasła.
  • Uświadomiliśmy sobie, że Księży Młyn jest dość zadbany, ale są zakamarki, gdzie znajduje się mnóstwo śmieci.
  • Rozmawialiśmy o tym, dlaczego tak dużo znaleźliśmy opakowań po alkoholu.
  • Dobrze bawiliśmy się, realizując ważne wychowawcze zadania.

Mogłabym tu jeszcze mnożyć zalety takich inicjatyw. Dla mnie najważniejszy był kontakt z uczniami – wspólne działanie, praca, obiad i rozmowy o wszystkim – czyli budowanie relacji. Tak bardzo cieszę się, że jest ogień i siła w młodych. Wystarczy tylko stworzyć im przestrzeń do działania.

A najwspanialsze jest to, że nasze projekty zostały profesjonalnie zrealizowane! I piękne są, bo są nasze. Widać pismo Artura, Krzysia, kreskę Diany… Serce i pomysł każdego ucznia „mojej” klasy Szóstej Ce i II a 🙂

Projekt dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Działanie realizowane w ramach projektu grupy inicjatywnej Mieszkańcy Księżego Młyna pod nazwą „Sąsiedzkie planowanie na Księżym Młynie”|
Partnerzy:
Przędzalnia Sztuki
Szkoła Podstawowa nr 29 w ZSP nr 3 w Łodzi